Polyfunční dům Nitra

Polyfunkční dům Nitra

Belevis Development

Nitra, Slovensko

Architektonická soutěž na polyfunkční dům Nitra je situována do komplikovaného kontextu místa. V blízkosti se kříží modernistická a historická osa města, kde se setkává budovatelská architektura s monolitem bývalého OD Prior s historickou zástavbou 19.století.

3. místo v architektonické soutěži

 

Discover

V blízkosti se kříží modernistická a historická osa města, kde se setkává budovatelská architektura s monolitem bývalého OD Prior s historickou zástavbou 19.století. Námi navrhovaný polyfunkční dům má spojit rozbitou uliční čáru, navázat na monumentální terasu obchodního domu a zároveň reagovat na přísnou fasádu bývalých kasáren. Výzvou pro nás byla úzká stavební parcela, která je zatížena množstvím regulací a dovoluje tedy pouze malý prostor pro manipulaci.

Situace

Polyfunční dům Nitra

Městský polyfunkční dům Nitra, jehož tektonika fasády reflektuje historickou parcelaci, ale stále je pouze jedním objektem, který se dokáže postavit monolitičnosti OD Prior. Tělo budovy vstupuje do ulice a vytváří velkorysou arkádu v přízemí, která rozšiřuje veřejný prostor ulice a tvoří přirozený přístřešek pro čekající na autobus. Arkáda je nesena mohutnými sloupy, které přímo vycházejí z ocelové plastiky „Tři klasy“ od Alexandra Viky. Masivný základ budovy obchodních jednotek navrhujeme z kamene, zatímco kancelářské plochy pokrýváme lehkým obvodovým pláštěm s měděným oplechováním.

Design

Vztah mezi ulicí a terasou OD Prior je pro nás důležitý a rozhodli jsme se propojit dvě veřejné platformy prostřednictvím poloveřejné lobby. Toto řešení zároveň usnadňuje přístup do kancelářských prostor. Parkování v budově je řešeno na úrovni prvního podzemního podlaží pomocí systému automatického zakladače, což zvyšuje efektivitu využití prostoru.

Půdorys

Informace k projektu

 • Klient

  Belevis Development

 • Rok

  2019

 • Poloha

  Nitra, Slovensko

 • Velikost

  3 500 m²

 • Vizualizace

  Monolot Studio

 • Autoři

  Ján Antal
  Martin Stára
  Sebastian Sticzay

 • Spoluautoři

  Silvia Snopková
  Tereza Houdková

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt