Centrála Správy železnic

Centrála Správy železnic

Správa železnic

Praha, Česká republika

Centrála Správy železnic. Dům u trati. Spojený s železnicí, lineární z podstaty parcely, přirozeně inspirovaný esencí dopravní sítí a nestárnoucí technologie, přesto stále aktuální a inovované.

3. místo v mezinárodní architektonické soutěži

 

Discover

Náš soutěžní návrh nové centrály Správy železnic vychází z plánované blokové zástavby a vizuálně propojuje železnicí s řekou. Na téměř půl kilometru dlouhé parcele vytváříme klín mezi kolejištěm a nestabilizovaným rozvojovým územím s parkovišti a skladovými budovami. Jedním z cílů návrhu bylo vytvoření kontinuální podlažní plochy navzdory úzkému a dlouhému půdorysu budovy. Součástí návrhu je nastavení vhodného měřítka hmoty a tím pádem i pravidel pro další rozvoj území. 

 

1. Nová dominanta Smíchova⁠⁠
2. Parter a limity jako potenciál místa⁠⁠
3. Mezi železnicí a řekou⁠⁠
4. Zelené střechy a terasy⁠⁠
5. Srdce domu a vertikální město⁠⁠

Schéma

Centrála Správy železnic a její forma je rozdělena do pěti věží spojených rastrem fasády s různorodým půdorysným tvarem. Limity a regulace technické infrastruktury jsou přirozenou součástí tvarosloví stavby. Jednotlivé věže jsou propojeny v druhém a třetím podlaží. Vzniká tak kontinuální prostor, který propojuje složitou organizační strukturu do jednoho celku. Rozdělením na jednotlivé věže se budova přizpůsobuje měřítku domů v blízkosti, neztrácí však na formální síle velké organizace.

 

Design

Interiéry jsou navrženy střídmě s důrazem na kvalitní materiály a čitelné uspořádání. V interiéru se pracuje s klidnou paletou materiálů – kombinace dubové dýhy, bílé a šedé. Kovové prvky z fasády se propisují do schodišťových zábradlí v interiéru. Kanceláře jsou řešeny jako kombinace uzavřených a flexibilních kanceláří doplněných o bloky komunitních zón navazujících na terasy mezi věžemi dle obdrženého zadání.

Informace k projektu

 • Klient

  Správa železnic

 • Rok

  2021

 • Poloha

  Praha, Česká republika

 • Velikost

  62 400 m²

 • Vizualizace

  Monolot Studio

 • Autoři

  Ján Antal
  Martin Stára
  Peter Sticzay / Grido
  Michal Rulc / APS Projekt

 • Spoluautoři

  Silvia Snopková
  Sebastian Sticzay
  Jakub Herza

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt