Blok 5.1 Bratislava

Blok 5.1 Bratislava

Alto Real Estate

Bratislava, Slovensko

Architektonická soutěž na parcelu Blok 5.1 Bratislava, která sousedí s developmentem SKY PARK má být současná a rozpoznatelná při zachování kvalitního veřejného prostoru plného zeleně. Z celkového počtu 38 přihlášených zahraničních ateliérů jsme se ve spolupráci s Barcode a Partero umístili na čtvrtém místě.

4. místo v mezinárodní architektonické soutěži ve spolupráci s Barcode Architects.

Blok 5.1 Bratislava

Discover

Ohýbáním a otáčením budov jsme se snažili vytvořit více veřejného prostoru směrem do ulice. Návrh jsme optimalizovali s ohledem na oslunění tak, aby bylo co nejméně bytů orientováno na sever. Architektura zakřivených vysokých obytných budov Blok 5.1 Bratislava je založena na pečlivém spojení formy a funkce. Filozofie návrhu se snaží překonat omezení rovných konstrukcí a místo toho volí klikaté linie a organické tvary, které vyvolávají pocit pohybu a harmonie. Nejedná se pouze o estetickou volbou, ale záměrnou snahou o zvýšení komfortu bydlení v těchto stavbách.

Koncept rozvíjíme kolem městské osy – abychom dosáhli plynulého pěšího propojení, vymezili jsme hlavní městskou osu. Náš návrh respektuje stávající městskou strukturu a zároveň odráží budoucí rozvojové záměry. S ohledem na místní předpisy jsme vycházeli ze základních forem, které splňují požadavky na návrh a místní předpisy. V rušné městské krajině, kde se sbíhají různorodé architektonická koncepty, se sousední přítomnost návrhu Zaha Hadid Studios stala východiskem pro náš návrh.

Blok 5.1 Bratislava

Rohové křivky kancelářské budovy mají dvojí účel – estetický i funkční. Na vizuální úrovni vytvářejí ladné oblouky pocit pohybu a harmonie. Budova jakoby plynule přecházela do svého okolí a podporovala spojení s městskou krajinou. Zakřivení zjemňuje jinak hranatý charakter typických kancelářských budov a nabízí osvěžující odklon od všednosti. Z funkčního hlediska návrh optimalizuje prostor a přirozené světlo. Zaoblené rohy umožňují efektivnější využití vnitřního prostoru, poskytují panoramatický výhled zevnitř a zároveň maximalizují plochu budovy. Množství přirozeného světla, které proniká skrz zakřivenou skleněnou fasádu, nejen zlepšuje prostředí na pracovišti, ale také snižuje závislost na umělém osvětlení, čímž podporuje energetickou účinnost.

Informace k projektu

 • Klient

  Alto Real Estate

 • Rok

  2024

 • Poloha

  Bratislava, Slovensko

 • Velikost

  102 000 m²

 • Vizualizace

  Perspektiv

 • Landscape

  Partero

 • Autoři

  Perspektiv & Barcode

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt