Vyprojektováno a postaveno za jediný rok

  • 23.1.2024
  • Matěj Beránek

Že je Norsko světovým lídrem na poli vícepodlažních dřevostaveb, dokazuje mimo jiné projekt architektonické a konzultační firmy Oslotre, který do pátého největšího norského města přinesl mimořádnou kancelářskou budovu rozvíjející tamní tradici stavitelství ze dřeva. Co víc, vyprojektováno a postaveno bylo za jediný rok.

Skandinávské země obecně mají velmi silnou tradici stavění ze dřeva, díky čemuž jsou dnes mezi hlavními světovými průkopníky, pokud jde o rozvoj moderních dřevostaveb. Vícepodlažní dřevostavby pro bytové, komerční i kulturní účely jsou běžnou součástí tamních metropolí i městeček. Švédsko nedávno zaujalo celý svět 73 metrů vysokou stavbou Sara Kulturhus, v Norsku zase najdeme druhou nejvyšší dřevostavbu na světě Mjøstårnet – viz náš článek o nejvyšších dřevostavbách světa. Nejde přitom jen o maximální výšku, ale o obecnou důvěru investorů, samospráv i obyvatel ve velké dřevostavby.

Důkazem toho je také nově dokončená šestipodlažní administrativně-komerční dřevostavba s názvem Lumber 4, jejíž návrh vypracovala norská společnost Oslotre pro developera Skeie Eiendom. Ta se nachází v osmdesátitisícovém městě Kristiansand na jihu Norska, jehož historické centrum sestává z tradičních dřevěných domů. A na tuto stavitelskou tradici architekti a projektanti ze studia Oslotre se svou moderní dřevostavbou hrdě navazují.

Oslotre není pouze architektonická kancelář. S ohledem na svůj profesní záběr a zkušenosti se označuje jako „konzultační společnost“ na bázi design & build. Její hlavní představitelé totiž mají dlouholeté zkušenosti se zpracováním dřeva a jeho následným uplatněním ve stavebním průmyslu. Oslotre stojí například také za projektem první demontovatelné kancelářské budovy na světě HasleTre v Oslu. Nasbírané znalosti pak naplno uplatnili právě u budovy Lumber 4, což se projevilo hlavně v rekordní rychlosti – vyprojektováno a postaveno za jediný rok.

„Výstavba budovy byla dokončena v rekordně krátkém čase, detailní projektování a výstavba trvaly pouhých 12 měsíců. Budova Lumber 4 prokázala, že je možné postavit konkurenceschopné dřevostavby ve srovnání se stejnými technickými standardy betonových a ocelových konstrukcí. Budova byla po dokončení z 90 % pronajata,“ shrnují autoři projektu.

Budova má celkem 6 pater – přízemí slouží komerčním prostorům pro podporu městského života, 5 vyšších podlaží pak zaujímají kanceláře. Podlahová plocha budovy činí 3890 m2. Zvenčí zaujme modelovaná fasáda z prefabrikovaných borovicových panelů nazelenalé barvy, mezi kterými je usazen přísně pravidelný rastr fixních oken téměř na celou výšku patra. Interiér se nese ve světlých tónech dřeva a dřevovláknitých akustických panelů. Kromě velkých oken přináší dovnitř dostatek denního světla také atrium přes dvě patra se schodištěm z masivního dřeva.

Nosná konstrukce budovy je v interiérů záměrně přiznána. Sloupy a nosníky jsou zhotoveny z lepeného lamelového dřeva, podlahy jsou pak kompozitem z CLT panelů a betonu pro splnění požárních i akustických parametrů. Veškerou izolaci tvoří dřevovlákno.

Podle autorů stavby jsou náklady na stavbu srovnatelné s konvenčními budovami z oceli a betonu. Díky zvolení dřevěné konstrukce došlo vedle značné časové úspory také k výrazné redukci uhlíkové stopy budovy – konkrétně jde o 53 % nižší emisi oxidu uhličitého.

Za poskytnutí materiálu děkujeme společnosti Oslotre.

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt