Nejvyšší dřevostavby světa

  • 26.10.2023
  • Matěj Beránek

Aktuálně nejvyšší dřevostavba planety se nachází ve Spojených státech, jinak ale v tomto ohledu jednoznačně dominují evropské státy. Kde přesně se dřevění rekordmani nachází a kolika pater dosahují? Zatímco česká legislativa limituje maximálně výšku dřevostavby na 12 metrů, nejvyšší dřevostavby světa už běžně dosahují výšky vyšších desítek metrů. A protože se mnohé státy a developerské společnosti trumfují ve výšce, přinášíme přehled sedmi nejvyšších dřevostaveb planety.

 

1.  ASCENT, USA / 87 metrů

 

Aktuálně nejvyšší dřevostavbu světa představuje luxusní rezidenční věž, která byla loni dokončena ve Wisconsinu. Za jejím návrhem stojí americké studio Korb + Associates Architects, které pro základy, výtahové a schodišťové šachty zvolilo beton, zbytek konstrukce je z CLT panelů a glulamu. Zajímavostí je, že díky prefabrikaci byla 25 patrová stavba postavena během pouhých 2 let od začátku hloubení základů.

2.  Mjøstårnet, Norsko / 85 metrů

Jen o dva metry nižší dřevostavba stojí od roku 2019 v norském desetitisícovém městečku Brumunddal, kde je rozvinutý dřevozpracující průmysl. Návrh vypracovalo norské architektonické studio Voll Arkitekter, nosnou konstrukci představují sloupy z glulamu, přičemž dokonce i výtahové šachty jsou dřevěné – konkrétně z CLT panelů. Na 18 patrech najdeme byty, kanceláře, hotel i vnitřní bazén.

3.  HoHo Wien, Rakousko / 84 metrů

V rakouské metropoli stojí druhá nejvyšší dřevostavba Evropy, kterou roku 2020 dokončilo rakouské architektonické studio RLP Rüdiger Lainer + Partner. Víceúčelová budova s 24 patry stojí v nové městské čtvrti Seestadt Aspern a je postavena ze 75% ze dřeva.

4. Haut, Nizozemsko / 73 metrů

S dřevěnými mrakodrapy mají zkušenost také v Nizozemí, kde loni vyrostla rezidenční budova s 21 patry. Konstrukce z CLT panelů dosahuje výšky přes 70 metrů, na střeše pak vznikla terasa. Budova využívá ve velké míře solární panely umístěné na střeše i fasádách a jako vůbec první rezidenční projekt v Nizozemsku se pyšní certifikací BREEAM Outstanding. Projekt vypracoval tým ve složení Team V Architecture, Lingotto, Arup, and J.P. van Eesteren.

5. Sara Kulturhus, Švédsko / 73 metrů

Jen o pár decimetrů nižší je známá švédská stavba, která po svém dokončení roku 2021 zaznamenala velký mediální úspěch. Realizace studia White Arkitekter pro malé město na severu země v sobě kombinuje kulturní prostory (divadlo, knihovna, galerie, muzeum) s hotelem situovaným ve věži. Také v tomto případě byly veškeré konstrukční části dvacetipatrové stavby zhotoveny ze dřeva, primárně z CLT panelů

6. De Karel Doorman, Nizozemsko, 70 metrů

Obchodní centrum ze 40. let v centru Rotterdamu bylo na odpis. Před demolicí jej ale nakonec zachránil projekt studia Ibelings van Tilburg Architecten, které navrhlo přímo na stávající objekt „posadit“ novou budovu – obytnou dřevostavbu s více jak stovkou bytů, která využívá hybridní konstrukci ze dřeva a oceli stojící na stávajících betonových pilířích a základech. Realizace byla dokončena už v roce 2012.

7. Southbank Boulevard, Austrálie / 70 metrů

Dřevostavbám se daří také v Austrálii. Tamní nejvyšší dřevostavbu představuje hotel v Melbourne, který vznikl podobným způsobem jako předchozí projekt v Rotterdamu. Studio Bates Smart se rozhodlo stávající betonovou stavbu navýšit o dalších 10 pater z CLT panelů – pokud by byla nástavba z betonu, mohla by mít pouze 6 pater kvůli vyšší hmotnosti materiálu.

Žebříček nejvyšších dřevostaveb se však neustále mění s nově dokončenými budovami. V současnosti známe několik projektů, které pomýšlejí na stanovení nového rekordu. V Kanadě se plánuje 90 metrů vysoká věž z dílny Icon Architecture. Dánské studio Schmidt Hammer Lassen Architects loni zveřejnilo návrh stometrové rezidenční stavby ve Švýcarsku. Ve Vídni by pak měla roku 2025 začít výstavba projektu developerské společnost UBM Development AG Timber Maria Tower dosahujícího výšky 32 pater.

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt