Smíchovský coliving

Smíchovský coliving

Penta Real Estate s.r.o.

Praha, Na Knížecí

O projektu

Náš soutěžní návrh na Smíchovský coliving je spojením moderních trendů bydlení a komunitního života. Nabízí prostorné komunitní vybavení jako je prádelna, kolárna, kavárna, lounge i střešní bar, které posilují pouta mezi obyvateli a podporují společný život. S maximálním prosluněním bytů a důrazem na zdravé prostředí přináší komplex novou kvalitu bydlení. Jeho umístění v perspektivní části města s výborným dopravním napojením zajišťuje pohodlný životní styl a vysokou dostupnost služeb. Efektivní dispozice za dobré peníze pak zaručuje dostatečný komfort a současně dostupnost pro širší veřejnost. Důraz na tvorbu komunity a pocit bezpečí zase vytváří prostředí, ve kterém se obyvatelé mohou cítit jako doma a myslet i na budoucí generace. Smíchovský coliving tak představuje moderní a udržitelný model bydlení, který propojuje současné trendy s ohledem na budoucnost.

  • Klient

    Penta Real Estate s.r.o.

  • Rok

    2024

  • Lokalita

    Praha, Na Knížecí

  • Autoři

    Ján Antal
    Juraj Biroš
    Oksana Džabarjan
    Silvia Snopková
    Matyáš Kytka

  • Vizualizace

    Perspektiv

Zobrazit vše

ARCHITECTURE

V návrhu se zaměřujeme na výhledy a zároveň na intimitu, která úzce souvisí s orientací oken a lodžií. Budovy jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily městské struktuře a obohatily ji o nový vnitroblok, který je přístupný pro rezidenty i veřejnost. Klíčová je jižní, případně východní a západní orientace pro většinu bytových jednotek. Dům je navržen na standardní mřížku (grid), což umožňuje jeho modularitu, flexibilitu a efektivní podzemní parkování.

Hmotu domu obohacuje o vertikální rozčlenění pomocí ‘eroze’, která vytváří osluněné terasy s přístupem na čerstvý vzduch. V úrovni parteru doplňujeme akcenty na nárožích ve formě dvou výrazných podloubí. Jedno podloubí je dvoupatrové a orientované směrem do nově vznikající pěší zóny – ulice Albrightova, a druhé v ulici Toyen, umožňující výhledy na stísněné křižovatce. V kombinaci s ustoupenými venkovními terasami je výsledkem hravá forma domu, která graduje směrem ke svým nárožím.

Jednoduchá urbánní forma

ARCHITECTURE

Koncept komunitních prostorů vychází z duality mezi privátním, intímím prostorem a sdíleným, společenským prostorem. Klade důraz na vytvoření prostředí, kde se obyvatelé mohou cítit soukromě a zároveň mají možnost setkávat se a interagovat s ostatními členy komunity. Sdílené obytné prostory, kuchyně, klubovny a knihovny jsou umístěny na každém patře s ohledem na podporu sdílení a komunikace mezi obyvateli. Tyto prostory jsou navzájem propojeny lehkými ocelovými schodišti, která podporují plynulý tok lidí mezi jednotlivými podlažími. Obyvatelé mají možnost volně se pohybovat mezi různými společenskými zónami a využívat sdílené prostory podle svých potřeb a preferencí, což přispívá k obohacení jejich každodenního života a pocitu příslušnosti k celkovému komunitnímu prostředí. Tento koncept je základem pro vytvoření harmonického a inkluzivního prostředí, které podporuje pocit sounáležitosti a komunity mezi obyvateli.

Krajinné řešení a modro-zelená infrastruktura

PLANNING

Cílem návrhu je absorbovat co nejvíce vody v rámci navržené plochy a vytvořit tak souvislý modrozelený systém. Tomu napomáhají rozsáhlé zelené střechy budov, vegetační úpravy a použití polopropustných materiálů. Při výsadbě stromů se navrhuje použití strukturního substrátu, který zvýší absorpční vlastnosti a umožní dlouhodobou perspektivu stromu na stanovišti. Modelace terénu napomáhá účinnému odtoku vody. Klíčem ke správnému hospodaření s dešťovou vodou je
umístění záchytných zařízení, například akumulačních nádrží, které jsou převážně umístěny pod zpevněnými plochami. Voda uložená v nádržích se pak využívá k zavlažování parkové zeleně, zejména trávníků.

INTERIOR

Životní prostor obyvatele sestává ze dvou složek. Sdílený komunitní prostor, podnětný, kreativní, odvážný a pestrý, doplňuje soukromý prostor pokoje, který umožňuje sebevyjádření, personalizaci, je univerzální a flexibilní.

Propojení služeb a bydlení. Potenciál pro vytváření identity. Potenciál pro vytvoření platformy s jedinečným charakterem. Vhodně zvolená funkce může vytvořit centrální prostor pro veřejnost i obyvatele. Z hlediska efektivního využití ubytovacího prostoru je vhodnější situovat obytné prostory mimo jednotky a vytvořit tak společné, sdílené ohniskové body.

Přinášíme potenciál pro budování komunity, podporujeme socializaci a rozmanitost, zvyšujeme spokojenost obyvatel.

Komunita vs. Individualita

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt