Náměstí Masarykovo nádraží

Náměstí Masarykovo nádraží

Penta Real Estate

Praha, Česká republika

Náš vítězný návrh v architektonické soutěži na revitalizaci veřejného prostoru náměstí Masarykovo nádraží si klade za cíl tento neuchopený prostor kultivovat a transformovat na nové pražské náměstí plné života.

 

 1. místo v architektonické soutěži  – návrh náměstí Masarykovo nádraží

 

Discover

Masarykovo nádraží je poněkud zapomenutým místem, kde se psaly dějiny nové České Republiky. Vznikem Hlavního nádraží Masaryčka ztratila na lesku a prvenství. Prostranství kolem nádraží se postupně měnilna parkoviště a kvalita veřejného prostoru upadala až na dnešní stav. Navrhujeme novou bránu města na prahu staré Prahy, náměstí Masarykovo nádraží. Prostor, který umožňuje volný, všesměrný pohyb s příležitostí pro krátké zastavení a modulárního zařízení pro různé příležitosti – výstavy, food fest. Neuchopený prostor u nádraží má šanci stát se novým pražským náměstím plným života.

 

Design

Návrh tvoří souvrství prvků, vytvářející nové náměstím – prostupní, komfortní, modulární a bezpečné. Povrchy definují prostorovou kompozici a čitelně rozdělují zóny. Modulární mobiliář doplňuje prostor pro každodenní aktivity. Srdcem celého konceptu je rastr betonových ,,pražců“, které se paprskovitě rozbíhají směrem od nádraží. Tento rastr přirozeně vymezuje prostor, avšak nevytváří jasné hranice a dále se odkazuje na navazující kolejiště. V návrhu jsme se rozhodli pracovat s vodou formou menších fontán. Vzhledem k fenoménu ,,heat islands“ považujeme umisťování stromů do veřejného prostoru za klíčové pro zajištění komfortu a přehřátých centrech měst. V konceptu pracujeme s centralizovaným blokem stromů umístěném v pravidelném rastru. 

 

Informace k projektu

 • Klient

  Penta Real Estate

 • Rok

  2021

 • Poloha

  Praha, Česká republika

 • Velikost

  5 430 m²

 • Vizualizace

  Willbe Studio

 • Autoři

  Martin Stára
  Silvia Snopková
  Jakub Herza

 • Spoluautoři

  Sebastian Sticzay

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt