Letiště Václava Havla

Letiště
Václava Havla

Letiště Praha

Praha 6, Česká Republika

Návrh nové odbavovací haly a multifunkčního objektu na letišti Praha vychází z dlouhodobé zastavovací studie, která definovala umístění objektu v urbanismu letiště. Ve spolupráci s Nordic Office of Architecture navrhujeme nové budovy, které přináší autentičnost, architektonicky nadčasový výraz a vytváří novou moderní a hrdou vstupní bránu letiště.

2. místo v mezinárodní architektonické soutěži (spolupráce s Nordic Office of Architecture)

Discover

Rozšiřujeme Letiště Václava Havla na místo, které se snaží nabídnout zážitek. Jeho tvarosloví je jednoduché, srozumitelné a příjemné. Vytváříme prostředí letiště s jedinečnou identitou. Prostory, které lidé rádi obývají, a to díky integraci přirozeného světla a výhledem do krajiny, které pasažéry provází během celé cesty. V rámci návrhu jsme pečlivě zvažovali dopady na okolní prostředí. Spolupracovali jsme s odborníky na ekologii a udržitelný rozvoj, abychom zajistili, že naše nové budovy budou sloužit nejen letišti, ale také harmonicky zapadnou do širšího městského prostoru.

Letiště Václava Havla

Koncept

Každá z budov plní specifické funkce a jsou rozděleny na novou odbavovací halu napojenou na stávající Terminál 1 Letiště Václava Havla, model kit budovu, která je navržena s ohledem na to, aby se v budoucnu mohla proměnit v kancelářskou budovou nebo hotel případně muzeem aviatiky a multifunkční budovu, kde je umístěn hotel, kongresové centrum a parkovací dům. V zadání je uvedeno několik scénářů využití pro modelovou oblast: muzeum, hotel, kanceláře. Náš návrh je založen na strategii fázování, kdy se v první fázi vybuduje pouze část nástupiště, která pokrývá odjezdové a příjezdové plochy pro VIP. To umožňuje zachovat čerpací stanici COB a současně v této fázi provést pouze drobné úpravy povrchů silnic, kontrolního stanoviště a terénních úprav.

Na pozemku určeném pro multifunkční budovu na Letiště Václava Havla jsme navrhli komplex budov, které reagují na své okolí a svým objemovým řešením své okolí definují. Budovy jsou rozděleny na hotel s kongresovým sálem a parkovací dům. Kongresové centrum je umístěno na úrovni terénu a jeho lobby je otevřeno a propojeno s letištní pěší plazou. Kongresový sál, jehož kapacita činí až 1000 lidí je strategicky zapuštěn do podzemí o 3 metry, což umožňuje dostatečnou světlou výšku a vyhovuje potřebám pro pořádání různorodých akcí. Nad kongresovým centrem Letiště Václava Havla je umístěn hotel. Hotel nabízí 180 pokojů umístěných na 6 patrech.

Informace k projektu

 • Klient

  Letiště Praha

 • Rok

  2023

 • Poloha

  Praha 6, Česká Republika

 • Velikost

  64 600 m²

 • Vizualizace

  Monolot, Perspektiv

 • Autoři

  Perspektiv & Nordic Office of Architecture

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt