Chalupkova Bratislava

Chalupkova Bratislava

Penta Real Estate

Bratislava, Slovensko

Tříhektarový stavební pozemek na jedné z nejprestižnější lokalit v Bratislavě čeká proměna. Projekt Chalupkova Bratislava od Penta Real Estate, který sousedí se SKY PARKem byl předmětem dvoukolové architektonické soutěže. Máme velkou radost, že jsme se v konkurenci 83 odevzdaných návrhů probojovali do selekce TOP 6 ateliérů. Náš návrh s hybridní městskou zástavbou přináší metropolitní život do bratislavského downtownu.

selekce TOP 6 ateliéru spolupráci se Baumschlager Eberle & Topotek 1

Discover

Cílem soutěže bylo najít budoucí řešení projektu v centru Bratislavy, na rohu ulic Mlynské Nivy, Košická a Chalupkova. Vítězný návrh doplní zbytek lokality, kde se již staví první kancelářská budova. Lokalita se nachází v nejcennější a nejživější lokalitě – v nově vznikajícím centru Bratislavy – přímo v dynamické obchodní čtvrti s těsnou blízkostí historického centra města a řeky Dunaj.

Náš přístup k návrhu projektu Chalupkova Bratislava jsme zahájili vytvořením konzervativních blokových struktur. Otevřením vnitrobloků, abychom umožnili více pěších propojení, jsme nakonec blokovou strukturu zredukovali do otevřenějšího prostředí. Pokračovali jsme v dalším tvarování objemů s cílem dosáhnout pocitu solitérních objektů při zachování betonových stop původního městského bloku. Výsledkem je pečlivě vytvořená městská struktura, která při bližším pohledu stále obsahuje stopy původního městského bloku, ale zároveň odráží jeho nově vzniklý kontext v centru města.

Organicky tvarované budovy s fluidními formami a přirozenými křivkami nabízejí nekonvenční zážitek, pokud jde o světlo a výhled. Na rozdíl od tradičních pravoúhlých dvojbloků využívají tyto budovy měkké tvary a vytvářejí dynamické prostory, které zvyšují kvalitu světla a nabízejí podmanivé výhledy nečekaným způsobem. Záměrné uspořádání objemů budov do kaskádovitých architektonických forem, které postupně klesají, zajišťuje lepší podmínky pro sluneční světlo v celé městské kompozici.

Informace k projektu

 • Klient

  Penta Real Estate

 • Rok

  2024

 • Poloha

  Bratislava, Slovensko

 • Velikost

  130 000 m²

 • Vizualizace

  Monolot

 • Autoři

  Perspektiv & Baumschlager Eberle & Topotek 1

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt