Nový výškový limit pro dřevostavby v Česku

  • 12.2.2025
  • Matěj Beránek

Dřevostavby v Česku porostou do výšky. Od poloviny letošního roku má u nás dojít k navýšení povolované výšky dřevostaveb. Z dnešních 12 metrů na 18 – a v případě hybridních staveb až na 22 metrů. Nový limit může zásadně přispět k rozvoji vícepodlažních dřevostaveb v Česku.

Česká legislativa je ve vztahu k dřevostavbám přísná. Dosud je možné u nás realizovat stavby s dřevěnými konstrukcemi s maximální požární výškou 12 metrů, což odpovídá čtyřem patrům. Už od minulého roku je sice možné stavět ze dřeva výše, avšak to jen s využitím požárně-inženýrského přístupu, který celý proces přípravy projektu značně komplikuje a prodražuje.

Schéma nových výškových limitů pro dřevostavby v Česku. Foto: UCEEB

Proto se v posledních letech stále více volalo po změně výškového limitu pro dřevostavby, zejména ze stran soukromých investorů. Platí totiž, že zejména ve velkých městech a na drahých pozemcích se developerům nevyplatí stavět pouze čtyřpatrové stavby. Limit 4 pater je navíc v kontextu vyspělých států značně zastaralý, což nejvýmluvněji ukazuje praxe – v evropských zemích jako Rakousko, Německo, Švýcarsko, Francie nebo se běžně staví ze dřeva městské stavby se 6-8 patry. A výjimkou už tam nejsou ani výškové hybridní dřevostavby s 20 a více podlažími.

Schéma nových výškových limitů pro dřevostavby v Česku. Foto: UCEEB

Změnit české státní normy pro povolování vyšších dřevostaveb je cílem rozborového úkolu (konkrétně jde o přílohu „K“ normy ČSN 73 0802), jehož hlavním řešitelem je expert na dřevěného konstrukce Petr Kuklík z UCEEB ČVUT. Nové normativní podmínky pro požární bezpečnost dřevostaveb mají navýšit limit požární výšky na 18 metrů. To znamená, že do výšky 18 metrů (až 8 pater) se budou moct v rámci běžného stavebního řízení stavět budovy s konstrukcí kompletně ze dřeva.

Zmiňovaná příloha stanovuje také nový limit pro hybridní dřevostavby – 22,5 metru. V tomto případě je ale nutné, aby alespoň první dvě podlaží byly z nehořlavého materiálu, přesněji řečeno, v takovém případě může být výška hořlavé (dřevěné) části nejvýše 15 metrů.

Změny by měly začít platit od poloviny roku 2025. Aktuálně je na řadě připomínkové řízení návrhu, jeho schválení má proběhnout do konce června. Nově stanovené výšky se budou týkat staveb pro bydlení, ubytování, administrativu a školství (včetně předškolní péče).

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt