Developer Linkcity postaví v Pardubicích bytovku z CLT panelů

  • 23.1.2024
  • Matěj Beránek

V rámci projektu revitalizace pardubického brownfieldu pod názvem Nová Tesla se počítá také s výstavbou třípodlažní bytové stavby podle návrhu studia Prodesi/Domesi. Realizace by mohla začít už letos.

Na jihovýchodním okraji Pardubic se připravuje rezidenční komplex Nová Tesla, který nahradí stejnojmennou továrnu ze 20. let minulého století. V rámci projektu vznikne bydlení až pro 750 obyvatel, a to v řadových rodinných domech a bytových domech. Jedním z nich bude také třípatrová dřevostavba, která se tak zařadí po bok prvních bytových domů ze dřeva v Česku – z dalších projektů můžeme zmínit dokončovaný pražský projekt Timber Prague developera UBM, již postavený bytový dům Akcíz v Praze od studia třiarchitekti nebo ostravskou Rezidenci Hrázka – viz projekty v naší mapě dřevostaveb.

Záměr investora Linkcity Czech Republic postavit bytový dům ze dřeva souvisí s udržitelnou politikou jeho mateřské společnosti, francouzské stavební firmy BOUYGUES, která se nedávno zavázala k tomu, že do roku 2030 bude třetinu svých projektů stavět ze dřeva. S projektem se developer obrátil na studio Prodesi/Domesi, které má s výstavbou dřevostaveb bohaté zkušenosti.

 

„Unikátnost celého technického řešení je především v úzkém propojení statiky a požáru, využití výpočtové metody vycházející z platných eurokódů namísto certifikátů výrobců, či zapojení preventisty HZS do celého procesu a projednávání. Výsledkem tohoto přístupu bylo snížení nákladů na realizaci hlavní nosné dřevěné konstrukce,“ vysvětlují architekti.

 

 

 

Bytová dřevostavba má podobu třípodlažního kvádru s plochou střechou, který je sestaven z modulů širokých 5,4 a 5,6 metru. Jako konstrukční systém se architekti rozhodli využít CLT panely. Dřevostavba nabídne celkem 11 bytů o dispozicích od 1+kk po 3+kk. Přízemí kromě třech bytů patří společným komunikačním a technickým prostorům, na každém nadzemním patře se pak nachází pokaždé 4 bytové jednotky s vlastními lodžiemi. „Zapuštěné balkony zároveň tvoří zajímavý vizuální prvek fasády domu – zábradlí je vždy v jedné výšce s okny. Na lodžiích tak vznikly plné, 70 cm vysoké zídky, které zajišťují soukromí uvnitř a zároveň neruší výhled ven. Fasáda domu je hrou materiálů – střídá se zde hrubá a jemná omítka, dřevo a tahokov použitý na zábradlí,“ dodávají autoři návrhu. Projekt má již vydané stavební povolení a výstavba dřevěné bytové stavby by tak mohla začít ještě letos.

 

 

Studio                                     Prodesi/Domesi

Autoři                                      Ing. arch. Pavel Horák, architekt

                                                   Ing. arch. Michael Šilar, architekt

Projekční tým                  Ing. Zdeněk Konvalina

                                                   Ing. Zbyněk Brož, DiS.

                                                   Bc. Jan Švarc, Dis.

Vizualizace                           Michal Sljusar

Adresa projektu                  Pardubice

Rok projektu                         2022

Rok dokončení                        –

Zastavěná plocha              322 m2                   objekt

Užitná plocha                       763 m2                   objekt

Klient                                        Linkcity Czech Republic a.s.

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt