Prvním projektem v České republice, kde Panattoni získalo povolení k využití této inovace, je Panattoni Park Pilsen West III v Úhercích, 14 kilometrů západně od Plzně. Tento moderní průmyslový park nabídne více než 40 000 m² pronajímatelných ploch a stane se průkopníkem udržitelného designu velkých průmyslových staveb. Dřevo jako hlavní materiál pro střešní konstrukce přináší řadu environmentálních výhod. Jedná se o obnovitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, který významně přispívá k minimalizaci emisí při výrobě a zpracování. Použití dřevěných vazníků navíc umožňuje efektivněji nakládat s materiály a snížit energetickou náročnost během výstavby.
„Od Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje jsme získali kladné stanovisko pro využití dřevěných vazníků a vaznic střech při výstavbě velkých průmyslových hal pro výrobu a logistiku. Dosud bylo v České republice možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech. Precedentní rozhodnutí o využití dřevěných konstrukcí střech v průmyslových halách představuje významný milník nejen pro naši společnost, ale také pro celé české stavebnictví. Jsem nadšený, že opět potvrzujeme vedoucí pozici v oblasti udržitelného developmentu. Pro nás, naše investory a naše klienty je klíčové, že povolené požární řešení nijak neomezuje využití haly v porovnání s betonovou konstrukcí,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Českou republiku a Slovensko.
Rozhodnutí, které vydal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, bylo výsledkem intenzivního schvalovacího procesu. Klíčovou roli v něm sehrály společnosti ARCHaPLAN a A2 Timber, které ve spolupráci s týmem Panattoni pod vedením Regional Sustainability Managera Pavla Fojtíka poskytly technické dokumentace, studie a potřebné podklady. A2 Timber zpracovala kompletní projektovou dokumentaci pro realizaci projektu a ARCHaPLAN pomocí inženýrského přístupu navrhla koncepci požární ochrany dřevěné konstrukce střechy za použití moderních materiálů a v kombinaci s moderními požárně bezpečnostními prvky ochrany tak, aby dřevěná konstrukce haly plně vyhovovala obecným technickým požadavkům na výstavbu dle platné legislativy. Na základě těchto materiálů a za aktivní účasti zástupců HZS v Plzni v rámci projednání technického řešení bylo vydáno kladné stanovisko, které otevírá cestu pro použití dřeva jako konstrukčního materiálu střech i ve velkých průmyslových objektech. Dosud bylo v České republice možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech.