Knihovna Prachatice

Knihovna Prachatice 

Město Prachatice

Prachatice, Česká Republika

Místo, které by mohlo sloužit jako zázemí pro Multifunkční vzdělávací centrum a knihovnu Prachatice město hledalo dlouho. Knihovna Prachatice každoročně obslouží až 90 tisíc návštěvníků a zorganizuje až 300 akcí. Potřebovali proto místo, kde bude dostatek prostoru, podlahy unesou zátěž a ještě k tomu bude mít dobrou dostupnost. Volba nakonec padla na bývalou hasičárnu v samém centru města.

 

Knihovna Prachatice

Discover

Koncept interiérového řešení vychází z historie místa a transformuje bývalou hasičskou zbrojnici na knihovnu. U rekonstrukce se snažíme o opravdovost a klademe důraz na odhalení a přiznání konstrukcí a materiálů stávající budovy, které v kombinaci s výraznou červenou barvou odkazují na původní účel budovy. Výsledkem je minimalisticky čistý a účelný prostor, který nabízí různorodé využití. Poutavým prvkem v interiéru je liniové osvětlení skládající se do souhvězdí. Zanecháváme stopu významného rodáka Kříšťana z Prachatic, který se věnoval astronomii. Věříme, že nová knihovna bude reprezentovat oblíbené místo setkávání a vzdělávání a bude mezigenerační spojnicí, kterou si město zaslouží.

Design

V interiéru využíváme surové materiály, které v kombinaci s dominantní červenou odkazují na původní stav a účel budovy. Díky světlému základu a užití barev s podobným tónem vytváříme kontrasty a jemný gradient. Výsledkem je vyvážený interiér s výraznějším rukopisem v podobě jednotlivých elementů a struktur. Knihovna Prachatice je naším druhým projektem návrhu knihovny po návrhu knihovny International School of Prague. 

 

 

Informace k projektu

 • Klient

  Město Prachatice

 • Rok

  2023

 • Poloha

  Prachatice, Česká Republika

 • Velikost

  2500 m²

 • Vizualizace

  Perspektiv

 • Autoři

  Marek Hinke
  Jan Krejčí
  Tereza Novák Houdková

 • Spoluautoři

  Tomáš Kodet
  Aneta Rendlová
  Miroslav Vacek
  Radek Schmeidler

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt