Knihovna International School of Prague

Knihovna International School of Prague

International School of Prague

Praha, Česká Republika

Knihovna International School of Prague se od doby uvedení provozu v roce 1997 stále vyvíjí a v loňském roce se rozhodla pro výrazný “refresh“. Účel, kterému dříve sloužila se změnil – nástup digitálních médií, 3D tisku, virtuální či rozšířené reality tento proces ještě více umocnil.

 

Best of Year Award 2021 – Library / Project Honoree

Knihovna International School of Prague

Discover

Navrhli jsme moderní a inspirativní prostor, který reflektuje požadavky měnícího se světa. Nová knihovna International School of Prague a její řešení mělo přinést maximální vizuální transparentnost a navrhnout vybavení s důrazem na různorodou ergonomii dětí. Prostor oživuje dílo mezinárodně uznávaného ilustrátora Petra Síse.

Design

Hlavní změnou je propojení různých typů výuky do jednoho multifunkčního prostoru. Inovační centrum sjednocuje knihovnu, studovnu a workshop s integrovaným pobytovým schodištěm. Jen díky blízkému vztahu s agilním vedením školy ISP se nám podařilo realizovat odvážnou a silnou vizi konceptu “new learning”. Do projektu byli také přizváni specialisté na tvorbu knihoven z Velké Británie, se kterými jsme konzultovali požadavky knihovnictví 21. století.

Důležitým tématem projektu byl akustický a světelný komfort. Knihovna International School of Prague je vybavena akustickými panely ve tvaru papírových vlaštovek jsou doplněny o zvětšenou reprodukci labyrintu z knihy Ptačí sněm autora Petra Síse. Tyto dynamické skulptury oživují prostor a dodávají mu lehkost a hravost. 

 

Axonometrie

Za rafinovaným výsledkem stojí jednoduchá idea – místo, kde spolu mohou lidé a knihy navzájem komunikovat. Moment, který probíhá mezi čtenářem a knihou si nezaslouží být ničím vyrušován. Navrhli jsme proto prostředí, které vytváří příjemnou, uklidňující atmosféru a nabízí optimální podmínky pro tento dialog. Příprava projektu byla koncipovaná tak, aby se samotná realizace stihla po dobu letních prázdnin a knihovna International School of Prague byla otevřena pro žáky na začátku školního roku.

Prostřednictvím fotografií jsme chtěli podtrhnout ideu dítěte jako rozvíjející se osobnosti. Každé dítě má právo snít o své budoucnosti. Nikdy nevíte, zda se třeba z vašeho dítěte stane budoucí prezident. Knihovna International School of Prague byla magazínem Interior Design Magazín zařazena mezi TOP 5 interiérových návrhů vzdělávacích institucí z celého světa.

Zpětná vazba

,,Jde o mnohem více, než jen o knihovnu – ISP vzdělávací a inovační centrum podněcuje k četbě a bádání, ale poskytuje také inspirativní prostor k navrhování, spolupráci, inovacím a k budoucí tvorbě.”

Barry Freckmann

Finance & Operations Director, ISP

Informace k projektu

 • Klient

  International School of Prague

 • Rok

  2020

 • Poloha

  Praha, Česká Republika

 • Velikost

  1000 m²

 • Foto

  Studio Flusser

 • Autoři

  Ján Antal
  Martin Stára
  Tereza Houdková

 • Spoluautoři

  Barbora S. Babocká
  Vojtěch Hasalík
  Michaela Štěrbová

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt