Areál Automatických mlýnů je dominantou širšího území. Tvoří společně s historickým centrem a zámkem kulturně historické vertikály. Po transformaci Automatických mlýnů se areál stal významným nadregionálním centrem kultury a vzdělanosti. Jeho poloha v přímém kontaktu se starým městem, řekou Chrudimkou a blízkými sportovně rekreačními plochami, je naprosto unikátní. Rozšířením galerie se význam areálu ještě umocní a pomůže nastartovat transformaci i mimo areál. Triádu Automatických mlýnů, zámku s parkem a historickým náměstí by bylo ovšem potřeba podpořit ve spojnici zámek – mlýny, kde je nyní spojení slabé. Pomohlo by to oživit náplavku a celý předprostor galerie. Východiskem by mohla být lávka přes řeku Chrudimku vedoucí k severní části areálu napojující se do zámeckého parku.
1/4 D E M O L I C E
Úvodní seznání s areálem, jeho architekturou a historií. Stávající budovu moučného sila z 50. let vnímáme jako urbanisticky necitlivě umístěnou ve styku s dominantní původní budovou Gočárových mlýnů. On sám při další dostavbě areálu zvolil solitérní stavbu obilného sila propojenou s původní budovou charakteristickým spojovacím mostem. V této vzniklé prostorové dilataci chceme pokračovat, a proto nepotřebnou část severní přístavby demolujeme.
2/4 R E K O N S T R U K C E
Východní část moučného sila s provozní návazností na rekonstruovanou budovou Gočárových mlýnů v šířce jednoho modulu zachováváme. Tento fragment nám tvoří pomyslný propojovací most mezi starou a nově navrhovanou částí, Funkčně je vymezen jako provozní část pro zaměstnance a jednoduše navazuje na současné depozitáře a výtahy. Pro vytvoření kvalitnějšího vnitřního prostředí zaměstnanců citlivě zvětšujeme stávající okenní otvory při zachování stejného charakteru. V parteru modul necháváme prázdný jako zastřešený exteriér pro nově navrženou budovu tak, aby návštěvník v úrovni parteru viděl i nově navrženou dostavbu galerie.
3/4 D O S T A V B A
Novou budovou chceme rozšířit prostorové a kurátorské možnosti Gočárovi Galerie, která sídlí ve zrekonstruované hlavní budově tak, aby splňovala všechny potřeby galerie 21.století. Návrhem nabízíme nové prostory s variabilním uspořádáním propojené několika návštěvními cestami. Budova umí vytvořit jeden kontinuální vertikálně propojený výstavní prostor nebo několik individuálních prostor v jednotlivých patrech. Důležitým aspektem návrhu je princip přecházení z jedné budovy do druhé. Návštěvník ví, kde končí stará budova a kde začíná nová. V meziprostoru se nachází vertikální galerijní komunikace s dominantní cihelnou fasádou původních mlýnů na jedné straně a skleněnou křehkou fasádou nové budovy na straně druhé.
4/4 O T E V Ř E N Í F U N K C E
Navržena budova se neorientuje sama do sebe. Propojuje svojí funkci s okolním kontextem. Vytváří okna mezi vnitřním a vnějším prostředím, výstavní plochy na budově, které zdůrazňují funkci domu a tvoří i pozvánku pro všechny v okolí. Ukazuji Vám kus sebe, přijďte a objevujte dále. Umění i kultura. Pevná historická forma mlýnů i současná křehkost.
Informace k projektu
-
Klient
Pardubický kraj
-
Rok
2024
-
Poloha
Pardubice, Česká Republika
-
Vizualizace
Perspektiv
-
Spoluautoři
Silvia Snopková
Matyáš Kytka
Dominika Demlová
Oksana Džabarjan -
Autoři
Ján Antal
Martin Stára
Ondřej Jezbera
Martin Křivánek