Coliving jako budoucnost rezidenčního bydlení
Coliving, jakožto nová forma nájemního bydlení, se stále více dostává do popředí zájmu nejen v evropských metropolích, ale i na českém trhu. Tento trend reaguje na měnící se potřeby a životní styl zejména mladých lidí, kteří hledají flexibilní a sociálně interaktivní bydlení. Význam colivingu v současném realitním trhu ilustruje nárůst investic nejen do institucionalizovaného nájemního bydlení, ale i do colivingu jako takového, což potvrzují studie a data od předních realitních společností.
Význam colivingu v dnešní společnosti
Coliving není jen o sdílení fyzického prostoru, ale také o sdílení životních zážitků a komunitního života. Podle Cushman & Wakefield (European Living Investor Survey 2024) vzrostl v Evropě podíl investic do studentského a seniorského bydlení z 14 % v roce 2014 na 21 % v roce 2023. Tento fakt naznačuje rostoucí zájem investorů o segmenty trhu, které podporují společné bydlení a sdílení zdrojů.
Ve velkých evropských městech, jako jsou Londýn, Amsterdam, Berlín a Vídeň, se coliving stává odpovědí na nedostatek dostupného bydlení a rostoucí ceny nemovitostí. Například v Amsterdamu čekací doba na regulované nájemné byty dosahuje až 15 let, což vzhledem k vysokým pořizovacím cenám za nemovitosti, vytváří vysokou poptávku po alternativních formách bydlení, jako je coliving.
Společenský vývoj a jeho dopady na bydlení
Současný společenský vývoj výrazně ovlivňuje poptávku po různých formách bydlení. Odkládání založení rodiny a prodlužování období nezávislého života jsou klíčovými faktory, které přispívají k růstu popularity colivingu. Evropské statistiky ukazují, že průměrný věk při uzavření manželství se zvýšil z 29 let v roce 2008 na 31 let v roce 2021, a průměrný věk při narození prvního dítěte se posunul z 27 na 29 let. Tyto změny vedou k prodlužování období, kdy mladí lidé preferují flexibilní a komunitně orientované bydlení, než aby se zavazovali k dlouhodobému vlastnictví nemovitosti. Řada mladých lidí se pak vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí v Evropě již dokonce i vzdává vlastního snu o bydlení „ve vlastním“ a preferuje nájemní bydlení jako takové.
Vývoj důležitosti a počtu bytů v rámci colivingu
S rostoucí poptávkou po flexibilním bydlení roste také počet colivingových projektů a bytů. Například v Londýně vzrostl podíl lidí bydlících v nájmu z 22 % v roce 2010 na 30 % v roce 2018, a to i díky rozvoji colivingových projektů jako The Collective, Dandi a Scape. V Amsterdamu se současná poptávka po colivingu odhaduje na 277 tisíc lidí ve věku od 18 do 38 let, což reflektuje i růst počtu poskytovatelů jako Quarters a Our Domain by Greystar. Berlín, kde se populace každoročně zvyšuje o 40 tisíc osob, také zaznamenává významný nárůst colivingových bytů od provozovatelů jako Quarters a Youniq/Corestate.
Coliving v České republice
I v České republice začínají fungovat první colivingové projekty. Mezi významné poskytovatele patří například Domeq Apartments v Brně, Youston by KAITA Group, Prague Nomad, The Fizz, nebo Bro-coli. Tyto projekty nabízejí nejen bydlení, ale často také společné prostory pro práci, relaxaci a sociální interakci. Projekt Youston například přeměnil hotel Vítkov na Žižkově na 100 bytů ve spolubydlení s řadou společných prostor včetně jídelny, kina a sauny. V Olomouci se nyní chystá dle návrhu perspektiv studentské colivingové bydlení s kapacitou tisíc lůžek, které se plánuje otevřít do roku 2028.
Podle odhadů by do roku 2030 mělo v České republice existovat přes 10 000 colivingových bytů. Tento růst je poháněn sníženou dostupností vlastního bydlení a rostoucí poptávkou po flexibilním nájemním bydlení.
Coliving tak představuje dynamicky rostoucí segment rezidenčního trhu, který odpovídá na měnící se potřeby a životní styl moderní společnosti. S rostoucími náklady na bydlení a změnami v demografických trendech se coliving stává atraktivní alternativou pro mnoho lidí. V následující sérii článků se proto budeme v rámci Perspektiv Research podrobněji věnovat různým aspektům colivingu, jeho výhodám, výzvám a konkrétním příkladům úspěšných projektů v Evropě i v České republice. Spolupracovat budeme jak s odborníky na realitní trh a developery, tak i se sociology, filozofy či dalšími odborníky na demografický vývoj společnosti a jejího vztahu k bydlení.