Pomník Pražského povstání a náměstí Interbrigády

Pomník Pražského povstání a náměstí Interbrigády

 

Městská část Praha 6

Praha, Česká Republika

Architektonická soutěž na výtvarného řešení Pomníku Pražského povstání a krajinářského řešení úprav veřejných prostranství na náměstí Interbrigády má sloužit jako symbolická připomínka historické události a zároveň vyjadřovat důležité hodnoty a ideály spojené s tímto významným okamžikem české historie. Cílem je vytvořit harmonické prostředí propojující historii, kulturu a moderní život ve městě.

2. místo v architektonicko-výtvarné soutěži (spolupráce s Dušanem Záhoranským)

Pomník Pražského povstání

Discover

Navrhovaná revitalizace náměstí Interbrigády v Praze se opírá o tři základní pilíře, které mají za cíl nejen dokončit původní vizionářskou vizi Antonína Engela, ale také navázat na historický kontext a vytvořit aktivní a udržitelný veřejný prostor pro setkávání a odpočinek. Místo má také pietní význam a připomíná padlé hrdiny Pražského povstání, kteří prokázali mimořádnou odvahu. Naše představa veřejného prostoru je aktivní a udržitelná, ať už jde o využití lokálních materiálů, zelenou infrastrukturu nebo zapojení uměleckých děl, která odkazují na historické události a symboliku pospolitosti a odvahy.

Design

Nápadný prvek představuje dílo samotné, křivka barikády coby „věrná radiová vlna“ vzpínající se z cesty a zároveň stuha spojující obyvatele a občany bez rozdílu. Prvek, na kterém jsme pracovali společně se sochařem Dušanem Záhoranským je součástí kompozice náměstí. Pomník Pražského povstání povstává fyzicky i slovem a evokuje období historie, kdy bylo třeba bránit svobodu a demokracii. Použité texty odkazují k autentickým výzvám, které odbojové hnutí sdílelo skrze ilegální tiskoviny či vysíláním Českého rozhlasu. Svou symboliku pospolitosti a odvahy přináší i do současných dní.

Ilustrace

Revitalizace původního konceptu parkově upraveného náměstí Interbrigády v Praze představuje živý veřejný prostor zapojený do Engelova urbanismu a zeleného pásu obepínajícího Bubeneč. Místo setkávání, kde lidé mohou posedět a najít stín. Místo, které je otevřené jak soukromým, tak veřejným aktivitám, volné hře dětí z blízké školy, sousedským setkáním i vzdělávacím a komunitním akcím. Velkorysý středový prostor z polopropustného gloritového povrchu poskytuje slunečný i příjemný stinný prostor k posezení. Původní kompozice místa jej umožňuje rozčlenit na komornější, leč intenzivně využívanou, jižní část a více exponovanou část s Pomníkem Pražského povstání.

Informace k projektu

 • Klient

  Městská část Praha 6

 • Rok

  2024

 • Poloha

  Praha, Česká Republika

 • Velikost

  11 646 m²

 • Vizualizace

  Perspektiv

 • Výtvarné řešení

  Dušan Záhoranský

 • Autoři

  Ján Antal
  Martin Stára
  Kristýna Stará
  Denisa Petreková

  Kontakt

  Svěřte nám váš projekt