Nema působí na trhu od 90. let. Jaké vidíte hlavní zlomové okamžiky u nás, pokud jde o dřevostavby?
Myslím, že zásadní zlom nastává právě teď. Pamatuji si doby, kdy se stavělo 150 rodinných domů ze dřeva ročně v celé republice a veřejných budov, bytových domů a administrativních staveb bylo v jednotkách. Nyní se v Česku ročně ze dřeva postaví přes tři tisíce rodinných domů a připravují se desítky velkých veřejných a bytových projektů. Museli jsme k tomu postupně dozrát, ať už jde o architekty, projektanty, výrobce, nebo zhotovitele dřevostaveb. A totéž platí pro investory, starosty a developery. I stavební firmy zjišťují, že ani u větších zakázek není problém vyměnit cihlu za dřevo. Letos se u nás soutěžilo o několik dřevostaveb s investičními náklady kolem půl miliardy. Velcí investoři také přemýšlí hodně dopředu, vnímají vliv ESG (viz článek) a že za pět let bude situace diametrálně jiná.
Takže podle vás jde o přirozený postupný vývoj, podobně jako v případě Rakouska, kde jsou ovšem asi o dvacet let napřed…
U nás je to úplně stejné. Nejde to uspěchat. Jako realizační firma potřebujete čas, nemůžete si jen nakoupit stroje a vlítnout na čtyřpatrovou bytovku.
V kontextu připravenosti Česka na boom dřevostaveb se často zmiňuje také stav lesního hospodářství, respektive zda máme dostatek materiálu. Z toho obavy nemáte?
Nemám. Ve Ždírci nad Doubravou, uprostřed Česka, nedávno Stora Enso vybudovala v podstatě největší fabriku na CLT panely na světě. Naše lesy vyprodukují takové množství dřeva, že pokud byste všechny stavby pozemního stavitelství (nemocnice, administračky, rodinné domy, školy, knihovny atp.) stavěli ze dřeva, tak spotřebujete pouhou čtvrtinu ročního přírůstku. Další tři čtvrtiny ročního přírůstku dřeva tak mohou být použity na výrobu papíru, nábytku nebo pro export. Máme třikrát více dřeva, než jsme měli za Marie Terezie! Ani kůrovcová kalamita v tomto ohledu nepřinesla nějaký razantní zásah.
Hodně dřeva nicméně pouze vyvážíme do zahraničí. To jste v minulosti hodně kritizoval.
Ano, protože se chováme jako rozvojová země. Vyvážíme prvotní surovinu, kulatinu, bez jakékoli přidané hodnoty. Namísto toho bychom ji měli zpracovávat do podoby polotovaru nebo ideálně finálního produktu, ať už jde o stavbu, nebo nábytek. Republice tím uniká spoustu peněz, je to prostě hloupé. Jsme leniví přemýšlet nad tím, co s materiálem udělat, jak ho zhodnotit.