Zadání pro architektonický návrh od perspektiv vycházelo z workplace strategie od JLL, která se zaměřovala na vytvoření inspirativního prostředí pro spolupráci, využití řady typů míst pro práci kromě hlavních open space prostor, optimalizaci podlahové plochy a celkového zdraví a pracovní pohody zaměstnanců.
„Přechod na open space v počátcích projektu vyvolal u některých zaměstnanců obavy, což je v tuzemském prostředí běžné. Naší odpovědí bylo zapojit zaměstnance do procesu tvorby nového pracovního prostředí. Díky participativnímu přístupu jsme dokázali najít řešení, které respektuje různé potřeby a zároveň odráží firemního ducha společnosti Servier,“ uvádí Martin Stára, Managing Partner studia Perspektiv.
Kompaktní, funkční a inspirativní prostor
Hlavním zadáním projektu byla optimalizace kancelářských prostor – z původních 1 800 m² se plocha zmenšila na 1 100 m². I přes zmenšení prostoru byl však kladen důraz na zachování komfortu a variability prostor.
„Chtěli jsme vytvořit prostředí, kde budou lidé spokojení, i když pracují v open space. Pracoviště jsme rozdělili nábytkem, který umožňuje soukromí i prostor pro soustředěnou práci. Klíčová je také centrální zóna pro spolupráci – nabízí nejen možnost nerušených hovorů z phone boothů, využití principů hotdeskingu, ale i různé typy a velikosti zasedacích místností, od formálních až po alternativní, například ve stylu knihovny,“ dodává Stára.
Design, který vypráví příběh značky
Interiér kanceláří odráží novou firemní identitu Servieru, zejména po jeho rebrandingu „Servier: Moved by You“ a přidání oranžové barvy k tradičně modrému logu. Logotyp a celkový přístup k značce se tak promítá nejen do minimalistického designu s čistými liniemi, ale také do hravých barevných akcentů v podobě oranžových světel, modrých stropů a sezení. Světelná linie, která se vine celým stropním prostorem, pak symbolizuje pohyb a dynamiku značky.
„S architekty jsme pracovali i na detailech, jako jsou polepy zasedacích místností inspirované naším logem, dřevěné příčky a podlahy v některých zónách, nebo dekorace, které vybírali zaměstnanci Servieru a které prostor zabydlují. Výsledkem jsou kanceláře, které působí ‚jako doma‘ a podporují pracovní pohodu všech zaměstnanců,“ vysvětluje Věra Vedlichová, personální ředitelka společnosti Servier.
Vše pro pohodlí zaměstnanců
Prostor je navržen s ohledem na přírodu i technologické vychytávky. Koncept biofilie přináší různorodé druhy rostlin, zatímco akustická světla a další akustické prvky v korporátních barvách zajišťují klid i v otevřeném prostředí. Kanceláře nabízejí také funkční detaily, jako jsou zákoutí pro soukromí, úložné prostory s nenápadnými madly či kuchyňka oddělená od pracovních prostor.
Na projektu se ve studiu Perspektiv podílel architektonický tým Interior, a to autorsky pod vedením Martina Stáry a Markéty Michálkové. Design prostoru včetně konceptu biofilie a detailů byl vytvořen ve spolupráci se zaměstnanci Servieru, generálním dodavatelem Brick a značkou Vitra, která dodávala nábytek.
„Kanceláře Servieru ukazují, že i zmenšení prostoru může být příležitostí k vytvoření inspirativního prostoru. Zvládli jsme najít model, který odpovídá globálním workplace standardům a zároveň respektuje lokální specifika a vysoké nároky na spokojenost zaměstnanců,“ uzavírá Martin Stára.
Více informací a fotogalerie: Projekt kanceláří Servier.