Pilotní dřevěné bytovky s dostupným nájemním bydlením

  • 10.6.2024
  • Matěj Beránek

Ve Žďáru nad Sázavou aktuálně vyrůstají čtyřpodlažní bytové dřevostavby, které naznačují, kudy by se do budoucna mohla ubírat výstavba dostupného a udržitelného bydlení v rámci tuzemských měst.

Spolupráce soukromého a veřejného sektoru

Bytových domů ze dřeva stojí v Česku stále jako šafránu, a proto je každý nový projekt velmi vítaným příspěvkem do diskuze. Umožňují nám totiž naplno ověřit potenciál dřevostaveb právě v tomto segmentu stavebnictví. Projekt bytových domů ve Žďáru nad Sázavou je o to cennější, že vzniká ve spolupráci soukromého investora a místní samosprávy a po dokončení bude nabízet nájemní bydlení.

Celkem se jedná o 2 bytové domy s 34 dostupnými bytovými jednotkami, které budou mít k dispozici zaměstnanci v klíčových profesích. Realizaci projektu, jehož investorem je společnost Dostupné bydlení České spořitelny, umožnila zejména dotace od Státního fondu podpory investic. Se záměrem přitom přišlo samo vedení města, které pro výstavbu také vybralo vhodný pozemek v lokalitě Klafar na severozápadě města.

Z 80 % dřevěné stavby

„Urbanistické upořádání bytových domů vychází z principu tradičního městského bloku, který určuje hierarchii a charakter typů prostorů od veřejných ploch v ulici přes polosoukromý vnitroblok až po soukromé plochy předzahrádek. Navržený blok dělá nároží ulic Sázavská a K Milířům, prostorovým uspořádáním objektů vytváří poloveřejný vnitroblok orientovaný na jih, v západní ploše území jsou volnočasové plochy s vegetací,“ popisují návrh projektu jeho autoři ze studia Kuba & Pilař architekti.

Nosná konstrukce domů je zhotovena z CLT panelů, kterou doplní schodiště a výtahová šachta ze železobetonu. Rovněž u pavlačí se počítá s kombinací stropních CLT panelů a monolitické betonové desky. Celkem bude pro výstavbu dvou čtyřpodlažních staveb využito 1 200 m3 dřeva, které je uplatněno také na fasádách domů v podobě modřínových latí na hliníkových roštech.

„Vnitřní skladbu obvodových stěn tvoří dřevěný rošt na akustických třmenech vyplněný tepelnou izolací a povrchovou vrstvu představují sádrovláknité desky. V místnostech, kde jsou zvýšené akustické požadavky, jsme umístili sádrokartonové předstěny. Ty slouží zároveň pro vedení rozvodů, jednotlivých instalací a technologií,“ uvádí Tomáš Nemrava, jednatel společnosti Nema, která výstavbu projektu zajišťuje.

Časové, finanční a energetické úspory

 

Díky sázce na dřevostavby dojde k výrazné časové úspoře při výstavbě projektu. Podle odhadů investora má jít až o polovinu, hotovo má být se vším všudy během 5 kvartálů. „Samotná montáž čtyřpatrové bytovky trvala 10 dní. Díky technologii prefabrikace jsme totiž schopni odvést naprostou většinu práce už v továrně,“ říká Tomáš Nemrava a pokračuje: „Další velká výhoda spočívá v užitné ploše. Díky tloušťkám stěn a prefabrikaci zvyšující kvalitu díla má stejně velký dům ze dřeva více užitné plochy než zděný.“

Využití dřeva v rámci tohoto projektu má také ušetřit 30-50 % nákladů na energie potřebných pro výstavbu v porovnání s konvenční metodou. Dojde také k výraznému snížení uhlíkové stopy, konkrétní čísla ale známa nejsou. Po dokončení půjde teprve o druhou realizaci čtyřpodlažních bytových staveb v Česku (první je projekt Timber Praha od developera UBM Development Czechia).

 

Bytové domy Sázavská

Autoři                                       Kuba & Pilař architekti

Autorský tým                       Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Radka Vašut, Ivona Uherková

Adresa projektu                  Žďár nad Sázavou

Rok projektu                         Q1 2023, překpokládané dokončení Q2 2025

Generální dodavatel          AUBÖCK s.r.o.

Subdodavatel                       NEMA s.r.o.

Investor                                   Dostupné bydlení České spořitelny

Vizualizace                            Kuba & Pilař architekti, Norbert Walter

    Kontakt

    Svěřte nám váš projekt